Tabata dla początkujących NIE ISTNIEJE

Trening Tabata zyskuje od jakiegoś czasu coraz większą popularność. Trenerzy i trenerki prześcigają się w pokazywaniu swoich wersji „tabat” dla dużej rzeszy osób. Niestety, wraz ze wzrostem popularności tego rodzaju treningu, idzie także duże niezrozumienie tego, czym jest prawdziwa Tabata. Największym problemem, jest właśnie duże spopularyzowanie, rozpowszechnienie treningu Tabaty. Każdy, niezależnie od swojej kondycji fizycznej i stażu treningowego chce robić Tabatę. Skoro osoby początkujące i niedoświadczone pragną ćwiczyć Tabatę, dostarcza się im produkt pod nazwą: „Tabata dla początkujących”. Jak jednak piszę w tytule tego artykułu: nie ma Tabaty dla początkujących!

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czym jest prawdziwa Tabata?
 2. Dlaczego Tabata dla początkujących nie istnieje?
 3. Jak odróżnić prawdziwą Tabatę od treningu typu HIIT?
 4. Przykładowe sposoby wykonania prawdziwej Tabaty

Czym jest prawdziwa Tabata?

Tabata to trening interwałowy typuHIIT (z ang. High Intensity Interval Training – trening interwałowy o dużej intensywności) o zwiększonej trudności. Normalny trening HIIT jest ciężki, Tabata jest jeszcze gorsza (lepsza ;) ).

Wynalezienie Tabaty przypisuje się profesorowi Izumi Tabacie, który szkolił japońskich olimpijczyków. Nie jest to do końca właściwe, gdyż trening tego typu był trenowany już lata wcześniej. To co trzeba przyznać profesorowi Tabacie, to fakt, że zbadał ten rodzaj treningu HIIT i udowodnił naukowo jego skuteczność, stąd też zasłużył sobie, by nazywać ten trening jego nazwiskiem.

Treningowa dieta

Profesor Tabata wykazał, że stosowanie jego treningu zwiększa jednocześnie wydolność tlenową i beztlenową organizmu, dając w 4 minuty efekty lepsze, niże 60 minut normalnego treningu aerobowego.

Więcej na temat Tabaty dowiesz się z mojego artykułu: http://321start.pl/prawdziwa-tabata/

Jak wykonujemy Tabatę? Bardzo prosto:

 1. Wybierz jedno ćwiczenie, które będzie angażowało jak najwięcej Twoich mięśni jednocześnie.
 2. Zrób 10 minutową, lekką rozgrzewkę[/url] całego ciała, np. taką:

 3. Przygotuj stoper, aplikację na telefon do Tabaty, albo włącz któryś z moich filmów, mówię tam kiedy zacząć i skończyć, a do Tego Cie motywuję.
 4. Wykonuj wybrane ćwiczenie przez 20 sekund z największą intensywnością, na jaką Cię stać.
 5. Odpoczywaj 10 sekund.
 6. Powtórz interwały 20/10 osiem razy. Całość zajmie Ci tylko 4 minuty
 7. Kiedy już się pozbierasz z podłogi zrób lekkie rozciąganie[/url].

Zobacz również: Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną


Dlaczego Tabata dla początkujących nie istnieje?

Większość ludzi nie jest w stanie wykonać prawdziwej Tabaty. Tabata jest tak trudna, że nawet profesor Izumi Tabata, który przeprowadzał swoje badania na profesjonalnych sportowcach uznawał, że zaliczają oni Tabatę, jeśli wykonają przynajmniej 7 serii tego ćwiczenia!

Ćwiczenia na nogi


Jak widzisz – Tabata to nie jest trening dla osoby początkującej. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze sportem – nie rób Tabaty, bo możesz zrobić sobie krzywdę. Kolejna sprawa, jeśli do Tabaty wybierzesz np. przysiady, opanuj najpierw to ćwiczenie perfekcyjnie. Podobnie ma się rzecz z innymi ćwiczeniami, które będziesz ćwiczyć w protokole Tabaty.

Do Tabaty nie można wybrać lekkich ćwiczeń dla osób początkujących. To musi być maksymalny możliwy wycisk, obejmujący jak najwięcej mięśni jednocześnie.

Kolejnym powodem dla którego osoby początkujące nie powinny zabierać się za Tabatę, jest fakt, że nie ma to dla nich większego sensu. Większość osób zaczynających ćwiczyć chce przede wszystkim schudnąć i ujędrnić woje ciało (plus rozbudować mięśnie). Tabata nie da Ci takich efektów (więcej o tym, dlaczego tak się dzieje: http://321start.pl/prawdziwa-tabata/). Tabata jest stworzona, by zwiększać do granic możliwości wydolność aerobową i anaerobową sportowców, u których ta wydolność i tak jest zbliżona do maksymalnej.

6 powodów, przez które nie możesz schudnąć z brzucha

Jak odróżnić prawdziwą Tabatę od treningu typu HIIT

Czytasz ten artykuł i być może myślisz sobie – przecież ja już robiłem/am Tabatę z tą miłą Panią na Youtube i nie było wcale tak ciężko, jak ten gościu pisze… Pewnie, że nie było ciężko, bo to co robiłeś/aś to nie była prawdziwa Tabata, tylko trening typu HIIT.

Większość „tabat” które spotkasz w Internecie składa się z 8 serii różnych ćwiczeń (od 4 do nawet 8 różnych ćwiczeń). Problem polega na tym, że oryginalna Tabata była badana na ergometrze rowerowym – badani sportowcy pedałowali na maksa, męczyli cały czas te same mięśnie w taki sam sposób w każdej serii ćwiczenia.

Jeśli w jednej serii Tabaty wykonujesz przysiady, a w drugiej pompki, to dajesz swoim nogom odpocząć – nie spodziewaj się później prawdziwego zmęczenia i masakrycznych zakwasów – dla osoby w miarę wytrenowanej będzie to kaszka z mleczkiem (i to nie kwasem mlekowym).

Prawdziwa Tabata to taka, w której wykonujesz tylko JEDNO ĆWICZENIE przez 8 SERII na MAKSA. Wszelkie inne ćwiczenia, to produkty „tabatopodobne”
.

Przykładowe sposoby wykonywania prawdziwej Tabaty

Do Tabaty nie potrzebujesz sprzętu i ciężarów – ćwiczenia z masą własnego ciała będą wystarczające.
Polecam wykonywanie takich ćwiczeń jak:
Pompki:

Burpees (pompka-wyskok):

Przysiady:

Bieg w podporze (Tabata na brzuch i pośladki):

Bieg w miejscu (Skip A):

Więcej informacji i ćwiczeń znajdziesz w artykule: http://321start.pl/prawdziwa-tabata/

Źródło: Prawdziwa Tabata 321start.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Polki, których zdjęcia oglądają tysiące osób 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki Najlepsze ćwiczenia na każdą partię ciała Domowe sposoby na zakwasy - prysznic, dieta, masaż Tabata trening, czyli szybkie odchudzanie dla zapracowanych Izotonik, hipertonik, hipotonik. Różnice pomiędzy napojami dla sportowców 4 najlepsze sporty dla kobiet Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Najlepsza godzina na trening? Kiedy trenować? Trening w parze - zalety Tabata - szybki sposób na pozbycie się cellulitu Co stanie się z twoim ciałem, gdy na pewien czas zrezygnujesz z ćwiczeń? Ćwiczenia dopasowane do typu osobowości Ćwiczenia wyszczuplające nogi dla kobiet Najlepsze ćwiczenia na podniesienie biustu Face fitness? Twoja cera też może być fit! 12 ZASAD TRENINGU, KTÓRE ZWIĘKSZĄ JEGO EFEKTYWNOŚĆ 5 sposobów, aby pozbyć się boczków Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu Najczęstsze problemy ze skórą osób, które regularnie trenują Jak pozbyć się bryczesów za pomocą ćwiczeń? Najpopularniejsze treningi Ewy Chodakowskiej Cel – wyznanie prawdy samemu sobie Ćwiczenia na siłowni, które poprawiają zły humor

Popularne w tym tygodniu:

Tabata trening, czyli szybkie odchudzanie dla zapracowanych Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Tabata - szybki sposób na pozbycie się cellulitu Desery bez pieczenia z jadłospisu Ewy Chodakowskiej Czy piersi lubią ćwiczyć? 10-minutowy trening wzmacniający organizm Najlepsze ćwiczenia na każdą partię ciała Najlepsza godzina na trening? Kiedy trenować? 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki Co jeść przed treningiem? Trening w parze - zalety 4 najlepsze sporty dla kobiet